Chardonnay

U FRANCUSKOJ su korišćeni mnogi navodni sinonimi pa je došlo do zabuna o pravoj vrsti. Najtačniji su izgleda sinonimi: Chardenet, Chardenai, Chardenay, Chaudenay i Chardennet, a ponekad je pogrešno imenovan kao Pineau Blanc. U Australiji kao Pinot Chardonnay.

Istorija

Ovo grožđe izgleda da vodi poreklo iz regiona Burgundy u istočnoj Francuskoj, mada je takođe pronađen u ranim vinogradima u Champagne regionu u severoistočnoj Francuskoj. U Australiji nađena u kolekciji Dzejmsa Bazbija iz 1832. ali je generalno prihvaćena tek posle 1950. kad je ponovo doneta u Australiju gde se prvo gajila u toplijim regionima a tek kasnije i u hladijim.

Geografska distribucija

Chardonnay je dominantna vrsta belog grožđa velikih vina iz Burgundya,  posebno onih iz Côte d’Or, i od velike je važnosti za proizvodnju šampanjca, penušavog (sparkling) belog vina iz severoistočne Francuske.

Uspešno se gaji i u nekim drugim zemljama kao sto je SAD, posebno Kalifornija i Oregon, zatim Južna Amerika i Australija. U Australiji najznačajniji vinogradi su na jugu, New South Wales, posebno Hunter Valley i Viktorija.
Karakteristike Loza: Loza je jakog rasta i ima srednje, glatke, svetlo zelene lagane listove koji nisu mnogo usečeni. Rano cveta. Voće: Grozdovi male do srednje veličine, krilasti, cilindrične i najčeše kompaktne strukture. Bobice se razlikuju u obliku ali su generalno srednje veličine, okrugle sa tankom kožom, boje ćilibara kada su izložene suncu, ali zelene u senci.

Vino: U Australiji Chardonnay se pokazao kao veoma prilagodljiv. Dobro raste u toplim navodnjenim, ili hladnijim, često visokim regionima sa dosta kiše. Buke(t) i paleta variraju u zavisnosti od uslova u kojim je grožđe raslo i tehnika koje su korišćene u proizvodnji vina. Vino iz toplijih regiona ima voćniji buke koji podseća na breskve i dinje i bogatu mekanu paletu koja se razvija s godinama, dok vino iz hladnijih regiona će generalno biti kiselije, svežije i delikatnije u voćnoj paleti. Nova sađenja su sve češce u hladnijim regionima i ovaj stil je sve popularniji. Ovakav Chardonnay se najčešće koristi za pravljenje penušavih belih vina korišćenjem tradicionalne francuske tehnike ‘Méthode Champenoise’.

U Francuskoj, Chradonnay je predstavljen u obliku suvih vina iz Burgundy, koja su najčešće zlatne boje sa bogatom, voćnom i dugom paletom. Sparkling vino iz Champagne-a je najčešće svetle boje, sa visokom kiselošću i toplom, dugom paletom sa ukusom jabuke. Mnoge vrste šampanjca nastaju mešanjem šardonea i pino noara i pino menijea, a samo ona poznata kao Blanc de Blanc se prave samo od šardonea.